حسابداری فروشگاه های اینترنتی

ما برای مکانیزه کردن فرایندهای حسابداری در کسب و کارهای آنلاین راهکاری ارائه می دهیم که با انواع نرم افزارهای حسابداری موجود در بازار که نصب و استقرار آنها به‌ صورت محلی صورت گرفته است هماهنگ و سازگار باشد.
به طور مثال اگر شما از نرم افزار هلو، سپیدار، نوسا یا نرم افزار های مالی دیگر در شرکت خود استفاده می کنید و میخواهید حسابداری فروشگاه آنلاین شما با حسابداری مستقر در محل شرکت به صورت لوکال هماهنگ باشد، روش های مختلفی وجود دارد.

یکی از مرسوم ترین روش ها وب سرویس است که برای اجرای این روش باید از سوی نرم افزار مقصد که همان هلو،سپدار و... است به صورت کامل پشتیبانی شود که معمولاً همه شرکت های تولید کننده نرم افزارهای ویندوزی آن را نمی توانند ارائه کنند که این مورد به نوعی محدودیت به حساب می‌آید. در این مرحله مدیران شرکت ها با مشکلات متنوعی از قبیل ناسازگاری وب سرویس ها و یا عدم پشتیبانی وب سرویس ها در اتصال به سرویس فروشگاه اینترنتی مواجه می شوند.

روش ارتباط از طریق وب سرویس در نرم افزارهای حسابداری تحت وب خوب است که به صورت پیش فرض وجود داشته باشد چون ممکن است سایر استفاده کنندگان این نرم افزار تمایل داشته باشند بین دو سایت ارتباط وب سرویسی برقرار کنند که با استفاده از خدمات وب سرویس قابل ارائه مورد استفاده قرار خواهد گرفت. اما در شرایطی که شرکت ها فروشگاه های آنلاین را به صورت تخصصی استفاده می‌کنند و یا صاحبان شرکت های بزرگ مانند بازاریابی های شبکه ای که به فروش محصولات به صورت اینترنتی می پردازند، با مشکل های مختلفی در خصوص انبارداری و حسابداری تحت وب و نرم افزارهای مستقر و نصب شده بر روی کامپیوترهای شرکت مواجه می شوند.

با این که حجم تبادلات و احتمال وجود خطا های مختلف در هنگام اتصالات و یا به روزرسانی ها، باگ های امنیتی و تهدیدهای سایبری، استفاده از وب سرویس ها را با ریسک مواجه کرده است و ساده ترین و کاربردی ترین روش باید به شکلی باشد که با کمترین تغییرات در ساختار و تیم حسابداری، بتوان حسابداری خرید و فروش در سایت را با حسابداری خرید و فروش در نرم افزار ویندوزی هماهنگ و سازگار کرد، در این روش با توجه به تجربیات بدست آمده می‌توان روشی را اعمال کرد که بخشی از عملیات حسابداری به صورت کامل در وب سایت انجام شود و وب سایت با ارائه خروجی های کاملا استاندارد با اصول حسابداری دوطرفه در قالب فایل اکسل اطلاعات را به نرم افزار مقصد منتقل کند.

در این شکی نیست که نرم افزارهایی که سابقه چندین و چند ساله در تولید دارند امکانات و مدل های بسیار متنوعی در سطوح خزانه داری، حسابداری بین المللی، واردات و صادرات، حسابداری پیمانکاری، حسابداری تولیدی، حسابداری خدماتی، حسابداری شرکتی و غیره را ارائه می کنند به تنهایی می توانند کلیه عملیات را نیز انجام دهند اما برای اینکه سیستم بتواند اسناد تولید شده در قالب کسب و کار آنلاین را استخراج کند لازم است که نرم افزار واسطی بین خرید و فروش های انجام شده در وب سایت و انبارداری آن وجود داشته باشد. هدف از این نرم افزار واسط تولید ترازنامه مالی و یا دفتر روزنامه ای در قالب یک صفحه یا چندین صفحه به صورت اکسل می باشد که هم برای بخش حسابداری مدیر مالی قابل استفاده باشد و هم بتوان آن را در هر نرم افزار مالی نیز وارد کرد.
 

حسابداری تحت وب فروشگاه اینترنتی